Regenerujemy pompy wspomagania w Poznaniu
Przeprowadzamy profesjonalną regenerację pomp wspomagania. Niezwykle ważny jest tutaj dobór uszczelnienia, które odgrywa kluczową rolę w ruchu szybkoobrotowym z ciśnieniem. Pompa wspomagania złożona jest z korpusu, komory (a w niej wirnika z łopatkami), osi napędowej oraz płyt oporowych. Czasami pojawia się tam też sprężyna dociskowa. Przed nadmiernym wzrostem ciśnienia cały układ wspomagania jest chroniony przez zawór ciśnieniowy na wyjściu z pompy.
Regeneracja pompy wspomagania
Uszkodzenie pompy wspomagania zazwyczaj rozpoznawane jest po wyciekach oleju, obecności piany w zbiorniczku wspomagania czy też wypływaniu z niego oleju. Niepokojącym objawem jest też głośna praca pompy, szczególnie podczas jazdy na wprost, buczenie lub piski podczas obracania kierownicy czy charakterystyczne przycinanie się kierownicy. Kierowca odczuć też może słabe wspomaganie podczas skręcania. Warto uważać na tego typu nietypowe zachowanie samochodu, ponieważ uszkodzona pompa wspomagania może okazać się przyczyną znacznie poważniejszych awarii, których usunięcie będzie znacznie droższe, a dodatkowo mogą być przyczyną poważnego niebezpieczeństwa dla użytkowników pojazdu.
Jak wygląda proces regeneracji pompy wspomagania?
- Proces regeneracji pompy zawsze zaczynamy od ostrożnego wymontowania tego elementu, jego rozebrania na części i dokładnego umycia. Wtedy możemy obiektywnie ocenić na ile poszczególne elementy nadają się do dalszego użytkowania.
- Te ocenione negatywnie podlegają wymianie, zaś pozostałe poddajemy odpowiedniej obróbce mechanicznej.
- Następnie wymieniamy uszczelnienia, łożyska i zużyte tuleje.
W trakcie naprawy wykorzystujemy różnorodne zestawy naprawcze, a także części wymienne do układu wspomagania, dzięki czemu możemy podjąć się nawet nietypowych zleceń. Każda pompa po złożeniu sprawdzana jest na odpowiednim stanowisku diagnostycznym - testerze symulującym układ wspomagania w samochodzie, co pozwala skontrolować jej szczelność, a także przepływ i ciśnienie oleju przy różnych prędkościach i temperaturach. W ten sposób możemy zbadać pompę w zakresie od 100 do 3000 obrotów na minutę z płynną regulacją. Jednocześnie ocenie podlega poziom głośności pracy urządzenia.